Co zrobiliśmy w 2017 dla zwierząt?

To już 8 lat minęło od powstania Owcy! Co w ósmym roku działalności udało nam się zrobić?

Dzięki Waszym darowiznom i 1%

– wybudowaliśmy dom dla pokrzywdzonych i schorowanych ptaków, które nie mogą wrócić na wolność,

– wybudowaliśmy wybieg dla jeża Stanisława, który w wypadku stracił łapę i nie może zostać wypuszczony na wolności,

mogliśmy leczyć i udzielić schronienia kolejnym zwierzętom potrzebującym pomocy tworząc bazę  pod stacjonarne miejsce, gdzie swoją dożywotnią przystań znajdą ptaki pokrzywdzone, takie które już nie wrócą na wolność. Dzięki stałym przelewom, darowiznom i 1% przyjęliśmy kilkanaście nowych zwierząt – mieliśmy pieniądze na ich długotrwałe leczenie i utrzymanie.

Dzięki wsparciu finansowemu z Programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego rozpoczęliśmy  dwa nowe monitoringi!:

– razem ze Stowarzyszeniem Ekostraż rozpoczęliśmy nowy monitoring  (będący kontynuacją poprzedniego monitoringu wymiaru sprawiedliwości i policji w zakresie egzekucji zapisów Ustawy o ochronie zwierząt prowadzonego przez cały 2015 rok) – tym razem przyglądamy się jak wykonywane były przez wymiar sprawiedliwości kary orzeczone z Ustawy o ochronie zwierząt.

– równolegle prowadzimy monitoring dotyczący standardów wykorzystywania zwierząt do pracy w służbach mundurowych. Wysyłamy zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej oraz prowadzimy badanie internetowe. Pomóż nam w monitoringu i wypełnij anonimową ankietę!

Dodatkowo

– razem ze Stowarzyszeniem Ekostraż szkoliliśmy policjantów/tki – na organizowanym przez Wydział Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie seminarium opowiadaliśmy o wynikach monitoringu,  koniecznych zmianach w prawie i efektywnym stosowaniu Ustawy o ochronie zwierząt,

– lobbowaliśmy na rzecz wprowadzenia w Policji algorytmu postępowania w przypadku zgłoszenia o zdarzeniu z udziałem zwierząt. Algorytm jest przeznaczony dla dyżurnych i funkcjonariuszy policji.

– konsultowaliśmy zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Ustawie o ochronie zwierząt

– lobbowaliśmy za zmianami w Ustawie o ochronie zwierząt, sformułowanymi na podstawie wyników naszego monitoringu,

– kontynuowaliśmy zbieranie podpisów pod petycją o zmianę Ustawy o ochronie zwierząt

-udzielaliśmy setek fachowych porad dla osób z całej Polski w zakresie leczenia i opieki nad dzikimi zwierzętami.

– edukowaliśmy dzieciaki z kilku wsi powiatu jeleniogórskiego na temat pomocy zwierzętom

– razem z innymi organizacjami organizowaliśmy w Poznaniu Animal Love Parade.

– publikowaliśmy teksty i wypowiadaliśmy się w mediach nt. praw zwierząt, wyników naszego monitoringu – na nasz raport z monitoringu wymiaru sprawiedliwości powoływały się opiniotwórcze media np. Gazeta Prawna.

– prowadziliśmy dla Was blog dzieląc się naszą wiedzą.

A poza tym nasze książki podbijały świat 😊

Na podstawie naszej „Książki o prawach zwierząt” Weronika Lipniewska zaprojektowała pracę dyplomową – książkę „Mięso”. Ta książka wygrała międzynarodowy konkurs grafiki studenckiej AGRAFA w Katowicach!

 

A „Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie” można było zobaczyć na półce z książkami głównej bohaterki filmu Agnieszki Holland „Pokot”!

 

Byliśmy też chwaleni

Wspólny z Ekostrażą monitoring wymiaru sprawiedliwości był chwalony w publikacji podsumowującej realizację Programu Obywatele dla Demokracji.

Co zrobimy w 2018 roku?

Po 8 latach działalności wciąż mamy jeszcze pomysły i chęć, by dalej działać dla zwierząt. Jednak to, w jakim zakresie uda nam się to robić zależy tylko od Ciebie.

Bez Twojej pomocy 2018 może być ostatnim rokiem działalności naszej Fundacji!

Dzięki Twoim darowiznom, ustawieniu stałego polecenia przelewuadopcji wirtualnej zwierząt pod naszą opieką, przekazywaniu 1% na Owcę – będziemy mogli dalej działać i zmieniać sytuację zwierząt na lepsze!