To już 7 rok naszej działalności. Zobacz, co udało nam się zrobić w 2016!
Dzięki dofinansowaniu z Programu Obywatele dla Demokracji:
– wspólnie ze Stowarzyszeniem Ekostraż opracowaliśmy raport „Jak Polacy znęcają się nad zwierzętami?” Powstał na podstawie prowadzonego razem przez cały 2015 rok monitoringu wymiaru sprawiedliwości i policji. Raport jest dostępny w 2 wersjach – skróconej i rozszerzonej.
Dzięki naszej pracy Zastępca Prokuratora Generalnego wydał rekomendacje dla podległych mu prokuratorów odnośnie prowadzenia spraw z zakresu ustawy o ochronie zwierząt, Ministerstwo Sprawiedliwości rozpoczęło pracę nad zmianami w Ustawie o ochronie zwierząt. Materiały na temat naszego monitoringu były szeroko komentowane w mediach m.in. w Gazecie Wyborczej, Radio Polskie Trójka, RMF, TVN i wiele innych! Powoływali się na niego także politycy, lobbując na rzecz zmian prawnych (posłanka PO Anna Nemś opierając się na naszym raporcie wystąpiła z interpelacją do Ministerstwa Sprawiedliwości);
– wspólnie ze Stowarzyszeniem Ekostraż opracowaliśmy rekomendacje pomonitoringowe mające na celu poprawę egzekucji zapisów Ustawy o ochronie zwierząt;
– wydrukowaliśmy raport i rozesłaliśmy go do najważniejszych instytucji w kraju, budując w ten sposób szerszą koalicje na rzecz postulowanych przez nas zmian prawnych;
– razem z Ekostrażą opracowaliśmy algorytm postępowania dla Policji w przypadku zgłoszenia zdarzenia z udziałem zwierząt. Przeznaczony jest dla dyżurnych i funkcjonariuszy Policji. Trafi on w najbliższym czasie do ośrodków szkolenia policji w całej Polsce.
– razem z Ekostrażą opracowaliśmy e-booka „Jak reagować w przypadku niehumanitarnego traktowania zwierząt?” skierowanego do osób prywatnych i przedstawicieli/lek organizacji prozwierzęcych. Dotyczy on efektywnego egzekwowania zapisów Ustawy o ochronie zwierząt i kontaktów z wymiarem sprawiedliwości w kontekście przestępstw na zwierzętach.
– razem z Ekostrażą zorganizowaliśmy w Warszawie konferencję prezentująca wyniki monitoringu i debatę specjalistów na temat zmiany prawa ochrony zwierząt na bardziej efektywne oraz możliwości egzekwowania go od przedstawicieli sądownictwa, prokuratur i służb mundurowych.
Program Obywatele dla Demokracji sfinansował również nasz rozwój instytucjonalny, dzięki któremu:
– przetłumaczyliśmy na język rosyjski zaktualizowaną „Książkę o prawach zwierząt”;
– przetłumaczyliśmy na język rosyjski ulotkę zachęcającą do weganizmu;
– wydrukowaliśmy i dystrybuowaliśmy wlepki i ulotki promujące weganizm i prawa zwierząt a także zachęcające do przekazania Owcy 1 %;
– opracowaliśmy nowe logo i nową stronę Owcy.
Dzięki przekazanym przez Was darowiznom i 1%:
– uratowaliśmy życie blisko 80 zwierząt. 50 z nich powróciło na wolność! (mogliśmy opłacić faktury za ich leczenie, mieć za co je karmić i leczyć). Reszta zwierząt wciąż pozostaje pod naszą opieką – możesz im pomóc przezimować, przekazując darowiznę!
– zakupiliśmy inkubator dla ratowania życia zwierząt
– mieliśmy za co karmić zwierzęta owadożerne – ptaki i jeże.
Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które pomagały w 2016 ratować życie zwierząt! Bez Waszej pomocy nie udałoby nam się im pomóc!
Dzięki naszej pracy wolontaryjnej i zaangażowaniu udało się:
– razem ze Stowarzyszeniem Ekostraż i Fundacją Zwierzęta Krakowa lobbować za zmianą Ustawy o ochronie zwierząt – kontaktowaliśmy się z Ministerstwem Sprawiedliwości, spotykaliśmy się z przedstawicielami Prokuratury Krajowej.
– stworzyć petycję z naszymi postulatami do ministra sprawiedliwości i dotychczas zebrać 16 tys. podpisów
– przedstawiciel Ekostraży prezentował nasz wspólny raport na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Przyszłość prawnej ochrony zwierząt w Polsce” na Uniwersytecie Wrocławskim
– opracowaliśmy przewodnik jak skutecznie ratować a potem opiekować się potrzebującym pomocy ptakiem.
– opracowaliśmy kilka artykułów o różnych formach wykorzystywania zwierząt przez ludzi – wszystkie są dostępne na naszej stronie: www.czarnaowca.org
– opracowaliśmy drugie, poprawione i poszerzone wydanie „Książki o prawach zwierząt”
– prowadzimy bloga na którym dzielimy się z Wami naszą praktyczną wiedzą: https://locoslocos.com/blog/
– udzieliliśmy setek fachowych porad dla osób z całej Polski w zakresie leczenia i opieki nad dzikimi zwierzętami.
– byliśmy jednym z partnerów Tygodnia Weganizmu organizowanego przez Stowarzyszenie Empatia
– po kilku latach merytorycznego opiniowania zapisów krakowskiego Programu przeciwdziałania bezdomności i otrzymywania z Urzędu Miasta odpowiedzi odmownych na nasze uwagi – w 2016 roku na Radzie Miasta Krakowa Pani Radnej Annie Szybist udało się przeforsować jedną z naszych uwag jako poprawkę do Programu: wydłużono okres dokarmiana kotów wolno żyjących.
Co zrobimy w 2017 roku?
To w dużej mierze zależy od Was! Wspierajcie nas darowiznami, ustawcie stałe polecenia przelewu, przekazujcie 1% na Owcę – dzięki Wam będziemy mogli działać jeszcze lepiej na rzecz zwierząt!