12 rad jak przejść z wegetarianizmu na weganizm

Jesteś wegetarianką lub wegetarianinem, już od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad wyborem weganizmu? Przedstawiamy Ci kilka ważnych rad, które pomogą Ci płynnie przejść od wegetarianizmu do weganizmu.

 

1. Zastanów się dlaczego wybrałeś/łaś wegetarianizm?

Czy dla zwierząt, bo nie chciałeś/łaś ich krzywdzić? Jeśli tak, to naturalnym kolejnym krokiem jest wybór weganizmu! Zwierzęta wykorzystywane do produkcji nabiału (mleka, serów) i jajek są przez całe życie eksploatowane i podobnie jak zwierzęta tzw. rzeźne kończą w rzeźni. Ich życie też nie jest bajką – żyją krótko, są narażone na ludzką przemoc, pozbawione możliwości zaspokajania swoich elementarnych potrzeb, rozdzielane z najbliższymi, poddane woli człowieka.

W Polsce rocznie zabija się 800 milionów zwierząt, to 800 milionów powodów by wybrać weganizm.

 

piglet-1326946_1920

 

2. Motywuj się!

Najprostszym motywatorem jest powód, dla którego myślisz o wyborze weganizmu. Gdy masz ochotę na coś niewegańskiego – zadaj sobie pytanie: czy moje przyzwyczajenie do danego smaku jest ważniejsze niż życie zwierzęcia, z którego dany produkt powstał?

 

Dobrymi motywatorami są filmy i książki, zwłaszcza te pokazujące życie społeczne zwierząt, ich zachowania i uczuciowość. Pokazujące, że zwierzęta niczym się od nas nie różnią. Tak samo kochają, myślą, cierpią.

Polecamy opracowane przez nas książki: napisaną wspólnie z Katarzyną Biernacką „Książkę o prawach zwierząt”, „Aktywizm prozwierzęcy. Instrukcja obsługi” oraz „Poza gatunek. Rozmowy o aktywizmie, prawach zwierząt i społeczeństwie” – wszystkie są do pobrania bezpłatnie w formie e-booków na naszej stronie.

 

 

10390519_10152452402534805_6371030048321411310_n

 

3. Szukaj inspiracji!

Śledź profile wegańskich blogów kulinarnych na FB – tam szukaj inspiracji dla smacznych, zdrowych i niedrogich potraw. Koniecznie polub dwa profile: anglojęzyczny profil Finding Vegan, z oszałamiającą liczbą przepisów na oszałamiające potrawy oraz Weganizm, spróbujesz? – profil akcji Stowarzyszenia Empatia, na którym codziennie publikowane są przepisy z ponad 100 polskich wegańskich blogów kulinarnych.

 

Zajrzyj również na stronę: www.puszka.pl zawiera ona ponad blisko 5 tys. przepisów  na wegańskie potrawy. Zapewniamy Cię będziesz mieć z czego wybierać! Nie będziesz chciała/chciał wychodzić  z kuchni!

 

Dobrym pomysłem jest też zapisanie się do newslettera akcji Fundacji Viva – Zostań wege na 30 dni!, gdzie wszystkie wysyłane w newsletterze przepisy są roślinne. Obowiązkowo zajrzyj na stronę Owcy – www.wybieramzwierzeta.czarnaowca.org, na której znajdziesz  nie tylko ciekawe przepisy, ale i porady! A może opracujesz sobie swoją własną książkę z przepisami? To dobry pomysł, by zapisywać sprawdzone przepisy i dzielić się z innymi!

 

 

Makarūnu gatavo'sana

 

4.  Weganizuj się we własnym rytmie

To nie są wyścigi – chodzi o to, by zarówno zadbać o zwierzęta, jak i o siebie. Chodzi o to, by robić to co w naszych siłach, tak by jak najlepiej pomóc zwierzętom. Spróbuj od wytyczenia sobie krótkich okresów – np. tygodniowych, dwutygodniowych i zobacz jak sobie radzisz. Powoli będziesz wdrażać się i wyrabiać nowe nawyki, które niebawem staną się oczywiste.

 

5. Poznaj zamienniki i zaprzyjaźnij się ze sklepami wysyłkowymi

Wypróbuj wegańskie odpowiedniki serów żółtych i mlek, bo takich smaków z reguły najbardziej ludziom brakuje. Serów jest całkiem sporo: najpopularniejszy ostatnimi czasy Violife, który produkuje wegańską mozzarellę, parmezan, cheddar, ser do pizzy, Sheese,  Wilmersburger, ale również nowość w Polsce – GreenVie. Wybór mlek jest jeszcze większy – sojowe, migdałowe, ryżowe, kokosowe…

 

Jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, wszystkie smakołyki kupisz w coraz większej ofercie sklepów internetowych: www.evergreen.plwww.naturalnaspizarnia.pl, www.pureveg.pl, www.skleptofu.pl, www.tofutotu.pl, www.vegekoszyk.pl, www.vegevege.pl, www.urbanvegan.pl. Jeśli chodzi o zakupy kosmetyków dobrym adresem jest: www.sweetpiggy.com.pl.

 

A może tak wspólnie ze znajomymi zamówicie  smakołyki z wegańskiego sklepu?

 

6. Jadłospis na początek

Przygotuj jadłospis na pierwszy, drugi, trzeci tydzień weganizmu i od razu zrób  pod niego zakupy, tak by nie było wątpliwości co przez pierwsze tygodnie weganizmu będziesz jeść.

 

 

calendar-1231038_1920

 

7. Żelazny zapas

Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie tzw. żelaznego zapasu wegańskich produktów np. gotowych dań obiadowych, wegańskich zamienników serów żółtych, mlek czy gotowych past do pieczywa. Aby w sytuacji kryzysowej, gdy nie masz pomysłu co  ugotować – mieć coś gotowego.

 

8. Brakuje Ci dawnych smaków?

Nie musisz się bez nich obchodzić! Jeśli brakuje Ci konkretnych potraw poszukaj w Internecie przepisów na ich zweganizowane odpowiedniki – na pewno Cię nie rozczarują! Tęsknisz np. za majonezem – zrób go sam/a według naszego super przepisu – odnajdziesz w nim smak tradycyjnego majonezu.

 

Eksperymentuj z przyprawami – pomogą Ci osiągnąć smaki za którymi  tęsknisz! Dzięki nim będziesz jeść smacznie i etycznie, wszyscy będą zadowoleni i Ty i zwierzęta!

 

 

majonez

 

9. Integruj się!

Dołącz do lokalnych grup wegan w mediach społecznościowych – oczywiście, o ile już tam nie jesteś;). Uczestnicz w wydarzeniach promujących weganizm i prawa zwierząt, poznawaj ludzi o podobnych wartościach. Zachęcaj do wspólnego gotowania wegańskich potraw znajomych, przyjaciół, partnera/partnerkę, rodzinę  – wspólne gotowanie sprawia dużo radości, a może ktoś z nich zainspiruje się i razem z Tobą przejdzie na weganizm?

 

 

ds

 

10. Nie zniechęcaj się!

Może się zdarzyć, że podwinie Ci się noga – zjesz coś niewegańskiego, bo zatęsknisz za dawnym smakiem, albo czegoś nie doczytasz na etykiecie.  Zdarza się. Pamiętaj że wybrałeś/łaś weganizm dla zwierząt i dla siebie. Nie musisz być idealny/na, ale staraj się!

Nie poddawaj się i nie zniechęcaj  tylko dlatego że coś Ci się raz nie udało – początki są zawsze trudne. W weganizmie chodzi o to, by możliwie najbardziej ograniczyć krzywdę zwierząt.

Warto przeczytać dwie książki:  „Siła nawyku” Charles Duhigg i „Siła woli” Roy F. Baumeister.

 

11. Oceniaj postępy!

Zrób sobie krótkie podsumowanie pierwszych dni na weganizmie – zastanów się co się udało, nad czym musisz jeszcze popracować.

 

I na koniec….

 

12. Ważne słowo na E – etyka

Weganizm to nie tylko jedzenie:  zwierzęta wykorzystuje się również do produkcji ubrań,  butów, testuje się na nich leki, detergenty i kosmetyki (np. na rynek chiński), dlatego zwracaj uwagę też na to co kupujesz i w co się ubierasz.

 

Weganizm to nie tylko troska o prawa zwierząt, ale też o prawa ludzi, którzy również są zwierzętami.  Starajmy się być etyczni/e również dla ludzi i nie wspierać korporacji które np. wykorzystują pracowników i zwalczają związki zawodowe.  Doskonale można się bez produkowanych przez nich produktów obejść, pamiętaj, że solidarność z ludźmi i zwierzętami jest naszą bronią!

 

Powodzenia!

 

Aśka Wydrych

 

Więcej praktycznych porad dotyczących życia na weganizmie znajdziesz na naszej stronie: www.wybieramzwierzeta.czarnaowca.org.